Pomoč najstnikom

Ko preveč pritiskamo nanje, da bi delali stvari, ki jih mi predlagamo, ne moremo pričakovati, da bo to vodilo v kakovosten čas z njimi. To ne pomeni, da lahko delamo skupaj le stvari, s katerimi se oni strinjajo ali da jim nikoli ne bi bilo treba sodelovati v stvareh, ki jih nočejo. A če želimo, da se bodo pozitivno odzvali, je ključno, da se skušamo osredotočiti na stvari, ki zanimajo njih.

Skupaj z najstniki lahko načrtujemo dejavnosti, ki bodo v veselje vsem, njim in nam. Z njihovo pomočjo in dobrim pogovorom lahko izberemo dejavnost, ki jih bo zanimala, ali pa najdemo način, da bo neka nujna aktivnost bolj zanimiva. Bolj ko se bodo čutili slišani in upoštevani, bolj bodo želeli sodelovati. Bodimo pozorni na to, kako se z njimi pogovarjamo in kako nas dojemajo kot odrasle, da bo čas, ki ga bomo preživeli skupaj, preden odletijo iz gnezda, zabaven in smiseln.

Spolnost, alkohol in droge

Najstniki se vse bolj zgodaj in tudi pogosteje prepuščajo spolnosti teruživanju alkohola indrog, kar uvrščamo med tvegana vedenja. V današnjem času nekateri začnejo z eksperimentiranjem že v zgodnjih najstniških letih, in (žal) ni več nič presenetljivega, če doživijoprve spolne izkušnje že pri 12. letih ali še prej. Podobno je z alkoholom in drogami. Pritiski vrstnikov so vse večji, v tem času pa je za najstnika zelo pomembno dokazovanje pred drugimi, zato zlahka zapade v družbo, ki ni niti približno dovolj zrela za takšne podvige. Tvegano vedenje, ki vključuje zlorabe prepovedanih snovi lahko na dolgi rok privede tudi do duševnih težav in kroničnih telesnih bolezni.

Nihanje razpoloženja

Včasih so veseli in skačejo do neba, drugič melanholični, črnogledi in brez energije. Nihajoče razpoloženje je pri najstnikih nekaj običajnega, saj so v obdobju odraščanja deležni številnih sprememb, ki jih prinašajo hormoni, nesorazmerna telesna rast, iskanje identitete, sklepanje odnosov … Je pa potrebna nekoliko večja pozornost, če se najstnik dlje časa ne počuti v redu, je brez volje, popusti pri učnem uspehu, postane agresiven, zadirčen in depresiven. Vsak starš najbolje pozna svojega otroka, zato tudi najbolj ve, kdaj postane njegovo vedenje neobičajno.

Povečana uporaba elektronskih naprav in družbenih omrežij

Vsi vemo, da dandanes ne gre brez telefonov in prisotnosti na aktualnih družbenih omrežjih, kar je zlasti pomembno v času najstništva. A po podatkih centra PewResearch jeimelo leta 2015 kar 73 % najstnikov dostop do pametnih telefonov, več kot 92 % pa je dnevno uporabljalo družbena omrežja.

Uporabo telefonov in drugih elektronskih igračk ne gre jemati izključno slabo, saj mobilni telefon najstniku omogoča večjo povezanost s starši in obratno, sploh v zgodnjem najstniškem obdobju. Vendar pretirana uporaba elektronskih naprav lahko preraste v zasvojenost in vpliva na življenjski slog najstnika. Družbena omrežja predstavljajo dodatno tveganje, saj odpirajo vrata vsem tistim neznancem, ki lahko na kakršenkoli način škodujejo otroku.

(Visited 12 times, 1 visits today)