Problemi

Zavedati se morate, da se najstniki srečujejo s številnimi izzivi, odločitvami. Nekateri so tik pred vpisom v srednjo šolo, izbrati morajo ’tisto ta pravo’, da se bodo z veseljem učili, zbrati dovolj točk za vpis. Nekateri zaključujejo srednjo šolo in so pred prelomnico, ali nadaljevati izobraževanje na fakulteti ali se zaposliti. Ni jim lahko, saj morajo zraven ‘krotiti’ še svoje družabno življenje, si poiskati ljubezen svojega življenja in najti skupno besedo s ‘ta starimi’, ki nimajo posluha za njihove želje in ideje.

Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka, zatrjuje, da so mladi resnično pod velikim pritiskom in pričakovanji. ”Pod težo pričakovanj težko dihajo. Starši/odrasli mnogokrat od mladostnikov zahtevajo, da so odlični v šoli, da so odlični na interesnih dejavnostih in to je za mladostnika zahtevno. Zahtevno jim je uresničevati potrebe/želje drugih. Pod takim pritiskom težko delajo, hkrati pa se naučijo, da morajo od sebe zahtevati ogromno in zato skoraj nikoli niso zadovoljni s svojimi rezultati.” Nadaljuje, da so poleg visokih pričakovanj mladostniki postavljeni pred številne izzive, kako pripadati vrstnikom, kako biti ‘kul’ in ‘všečen’ in poudarja, da so to normalne razvojne težave, ki jih ne smemo kar prezreti. ”Problem nastane, ko te težave prerastejo v specifične težave, kot so: motnje prehranjevanja, depresija, anksioznost, prekomerno igranje računalniških igric, torej preidejo v neko obliko zasvojenosti.” Izpostavlja, da je to težava že sama po sebi, a za njo se skrivajo boleča čutenja in pogrešanje. Vedeti morate, da gre pogosto za pogrešanje starševskega stika, saj mladostniki ne potrebujejo najboljšega pametnega telefona in drugih materialih dobrin, ampak pristen odnos s starši. Strokovnjakinja vam polaga na srce: potrebujejo občutek sprejetosti, vrednosti in da so dovolj dobri!

”Kako lahko pomagam svojemu otroku, ki je ujet v vrtinec čustev? Kako lahko skupaj prebrodiva to obdobje?” se sprašujejo starši. Zakonska in družinska terapevtka poudarja, da mu lahko pomagate tako, da pokažete zanimanje zanj, za njegove interese, želje in potrebe. ”To je seveda tek na dolge proge, kar pomeni, da je pomemben odnos staršev in otroka že pred obdobjem mladostništva. Zato je pomembno tudi, kako so starši zmogli mladostniku postavljati meje, kako so funkcionirali kot družina, torej kakšen odnos sta imela oče in mama in kakšen odnos je imel vsak starš posebej z otrokom.” Zapomnite si, da so otroci zrcalo partnerskega odnosa.

Najpogostejše napake staršev, ko otrok vstopi v pubertetniška leta

Pri tem, da se starši smukajo ves čas okrog svojega pubertetnika, nevede naredijo številne napake. Nekateri so z njim preveč prijazni, delajo z njim v rokavicah, drugi izgubijo živce in kričijo. Kaj pravi na to Romana Čolič? Kakšne napake počnejo in kako jih lahko odpravijo? So rešitev kazni?

(Visited 20 times, 1 visits today)